menu Menü
Organizma Mı Makina mı?
Biyolojik ile Elektroniği ayıran çizgi kayboluyor
Tarafından siyarbahadir Gönderildi içinde Uncategorized 06/04/2021 1 dakikalık bir okuma
Bir Önceki Beyin Mistik Tecrübeleri Üretmeye Mi Programlı? Bir Sonraki

Organizma mı makina mı?

Amerika merkezli bir start-up olan Koniku, Konikore ile biyolojik organizma ile makina arasındaki çizginin tam üzerinde duran bir cihaz geliştirdi. Konikore, elektronik bir devre ile bağlantı kuran bir nöron katmanı içeriyor ve bu sayede “Koku” alabiliyor.

Şimdiden hastanelerde covid-yoğun alanların tespiti ve havaalanlarında güvenliğin sağlanması için kullanılan Konikore, Cyborgların evrimindeki ilk basamak olabilir mi?

Tat ve Koku duyularını bir sensör sistemi gibi kullanan Konikore, Nöronların özelliklierinin Neurogrammerlar tarafından, DNA yoluyla programlanabilmesine izin veriyor. Şimdiye kadar 900 reseptör (duyu siniri) geliştirilmiş durumda ve bunların 500 tanesi insan reseptörü.

Nöronların ve bağlantılarının 3D ortamda görselleştirilebilmesine izin veren, içinde farklı girdi-çıktı kanalları olan nöron tiplerini barındıran, neurogrammerlara yönelik platformları ile, sentetik nöronal arabirimler üretmeyi de mümkün kılıyorlar.

Koniku sensörü, üzeri DNA molekülü ile kaplı bir elektroda bağlı sinir hücresi katmanından oluşuyor ve hücre ömrü iki yıla yakın.

https://koniku.com


Bir Önceki Bir Sonraki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İptal Yorum gönder

keyboard_arrow_up